Tommelisetur i Munke Mose 22.08.25

Træd ud i Tommelises verden med naturvejleder Rikke Kaas Molin. I Munke Mose, hvor åen risler mellem skræppeblade og sommerfugle kan børn og voksne blive klogere på dyrene og naturen, som Tommelise møder på sin vej.
I forbindelse med forestillingen Tommelise under H. C. Andersen Festivals kan børn og voksne komme helt tæt på den natur, Tommelise møder i forestillingen.
Det sker på en helt særlig Tommelisetur med naturvejleder Rikke Kaas Molin, som med stor faglighed og fortælleglæde vil dele sin viden om natur og dyr i Munke Mose, hvor ænder sejler på den rislende å mellem åkandeblade og siv.
På Tommeliseturen kan publikum ved at lytte, se, føle og dufte få en selvstændig naturoplevelse og samtidig en spændende forsmag på natur og dyr i forestillingen Tommelise.
Tommeliseturen er tilrettelagt, så deltagere med fordel efterfølgende kan opleve forestillingen Tommelise på Den Fynske Opera kl. 16.00. Forestillingen kræver særskilt billet.
Til hverdag er Rikke Kaas Molin formidlingsbiolog og naturvejleder i Odense, hvor hun fortæller om kyst, eng og skov - især ved områderne omkring Hollufgaard, Stige Ø og Vigelsø.
Pris: 50 kroner per person uanset alder - gælder også årskortholdere. Inkluderet i billetten er også en forfriskning, som kan nydes i vores foyer efter turen.
OBS: Tommeliseturen er desværre ikke egnet for gangbesværede.
Læs mere om forestillingen Tommelise her.
Tommelisetur i Munke Mose
VARIGHED
ca. 1 time
MØDESTED
Den Fynske Opera
LOKATION
Tommeliseturen foregår i Munke Mose