Gå til hoved-indhold
Leonora Christina

Leonora Christina

Musical
Se trailer

Storslået musical i samarbejde med Odense Teater og Odense Symfoniorkester


LEONORA CHRISTINA er en nyskrevet dansk musical om kongedatteren fra Blåtårn.

Musicalen LEONORA CHRISTINA slår ned i en af danmarkshistoriens allerstørste politiske intriger. Det er historien om kærlighed, magtkampe, højforræderi og ensomhed – et kongedrama af shakespeareske dimensioner.

Året er 1659 og foran den svenske konges højeste domstol står kongedatteren Leonora Christina. Hun skal forsvare sin syge mand, rigshofmester Corfitz Ulfeldt, der er anklaget for højforræderi mod den svenske konge. Parret Ulfeldt har længe spillet et diplomatisk dobbeltspil og skaffet sig allierede i både Sverige, Frankrig og Holland for at fremprovokere en krig i Danmark i forsøget på at tilkæmpe sig magten over landet. Men ikke alt går som forventet. Leonora Christina må opgive alt, hvad hun elsker og kun gennem et sidste listigt forræderi kan hun frelse sit eget liv.

LEONORA CHRISTINA er en komplet nyskrevet musical, som fortæller historien om kongedatteren Leonora Christina, der gik målrettet efter magten men endte med at tilbringe næsten 22 ensomme år i fangenskab i Blåtårn.

Den storslåede, nykomponerede musik leveres af et 70 mand stort symfoniorkester, som bakkes op af et stærkt og musikalsk hold af både nye og rutinerede musicalkræfter. Xenia Lach-Nielsen og Troels Lyby træder i karakter som danmarkshistoriens farligste ægtepar, Leonora Christina og Corfitz Ulfeldt, og på rollelisten er desuden Stig Rossen, Lars Simonsen, Joakim Lind Tranberg, Cecilie Gerberg og Anders Gjellerup Koch.

LEONORA CHRISTINA er et tværkunstnerisk samarbejde imellem Odense Teater, Den Fynske Opera og Odense Symfoniorkester. Musicalen er udviklet i samarbejde med Uterus – Danmarks Musicalrugekasse.


Billetter

Vælg den dato du vil se forestillingen

Tue, 22.01.19 19:30

Billet

Wed, 23.01.19 19:30

Billet

Thu, 24.01.19 19:30

Billet

Fri, 25.01.19 19:30

Billet

Sat, 26.01.19 16:00

Billet

Mon, 28.01.19 19:30

Billet

Tue, 29.01.19 19:30

Billet

Thu, 31.01.19 19:30

Billet

Fri, 01.02.19 19:30

Billet

Sat, 02.02.19 16:00

Billet

Mon, 04.02.19 19:30

Billet

Tue, 05.02.19 19:30

Billet

Wed, 06.02.19 19:30

Billet

Thu, 07.02.19 19:30

Billet

Sat, 09.02.19 16:00

Billet

Mon, 11.02.19 19:30

Billet

Tue, 12.02.19 19:30

Billet

Thu, 14.02.19 19:30

Billet

Fri, 15.02.19 19:30

Billet

Sat, 19.01.19 16:00

Billet

Mon, 21.01.19 19:30

Billet

Tilbage